J. K. Rowling, właśc. Joanne Murray – brytyjska pisarka, scenarzystka, producentka filmowa i telewizyjna, filantropka, a wcześniej nauczycielka języka angielskiego. Sławę przyniosła jej seria powieści fantasy "Harry Potter", której sprzedaż przekroczyła już 500 mln egzemplarzy
Joanne podejmowała się różnych tymczasowych prac m.in. w Amnesty International jako dwujęzyczna sekretarka i w Izbie Handlowej w Manchesterze. Zamieszkała w Clapham w Londynie. Szczególnie ważny dla jej życia jest rok 1990. Latem, podczas podróży powrotnej z Manchesteru od swojego ówczesnego chłopaka, w głowie Rowling zaświtał pomysł o Harrym i szkole czarodziejów. Sama pisarka mówiła w przyszłości, że żadna idea nie wywołała u niej takiego podniecenia jak ta wówczas. Pod koniec podróży miała już większość fabuły "Kamienia Filozoficznego". Rowling była już wtedy po swoich pierwszych literackich szlifach. Pracowała nad dwiema książkami dla dorosłych, jednak nie zostały one wydane. 30 grudnia 1990 roku natomiast zmarła po walce ze stwardnieniem rozsianym Anne. Śmierć matki wywołała wielki wstrząs u Rowling, a sześć miesięcy później rozpadł się jej związek, przeniosła się więc do hotelu, a następnie wyjechała z kraju.
Rozwód z mężem, samotne macierzyństwo i bieda były bardzo trudne, jednak Rowling postanowiła rozpocząć terapię i wznowiła pisanie pierwszej części Harry'ego Pottera. Joanne regularnie chodziło do kawiarni Nicholson's, która należała do jej szwagra. Było to miejsce, które do dziś kojarzone jest z wstępnymi pracami Rowling, kiedy w wolnych chwilach przychodziła tam, aby na długie godziny pogrążyć się w kreowaniu magicznego świata przy filiżance kawy. Kolejnym takim miejscem jest Elephant House przy moście Jerzego IV, gdzie przy oknie, przy którym najczęściej przesiadywała jest tabliczka informacyjna z propozycją, aby odwiedzający nasycił się atmosferą tego miejsca, gdzie powstawał "Kamień Filozoficzny".
Joanne Rowling zajęła się w 1996 roku szukaniem agenta wydawniczego do "Kamienia Filozoficznego", którego rękopis był już ukończony. Pierwsze podejście skończyło się odmową, jednak ofertę przyjął po namowach Bryony Evans i Fleur Howle, które przeczytały trzy pierwsze rozdziały książki, Christopher Little. Agent ten wysłał oferty do dwunastu wydawnictw. Większość wydawnictw odrzuciło ofertę, ponieważ sądziło, że książka, w której na początku umierają rodzice głównego bohatera, będzie nieodpowiednia dla czytelników (zapewne żałują tej decyzji do dzisiaj). Pewne zainteresowanie wykazało Harper Collins, jednak książkę oficjalnie wydało wydawnictwo Bloomsbury wypłacając zaliczkę w wysokości 1500 funtów.
Rowling tymczasem napisała do Szkockiej Rady Artystycznej z prośbą o wyznaczenie stypendium. Dostała osiem tysięcy funtów, które pozwoliło zakupić jej komputer i w szybszym tempie zakończyć pracę nad drugą częścią, czyli "Harry Potter i Komnata Tajemnic". Barry Cunningham, szef działu literatury dziecięcej w Bloomsbury, dzisiaj znany jako "odkrywca Harry'ego Pottera", na lunchu z Rowling stwierdził, że nie zarobi ona zbyt dużo na książce dziecięcej, jednak dla pisarki już samo wydanie jej dzieła było spełnieniem marzeń.
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" okazał się wielkim sukcesem, szybko trafiła na listę bestsellerów. Trafił szczególnie do młodszej części odbiorców zafascynowanych losami jedenastoletniego czarodzieja. Tłumaczony był na wiele języków – w 2000 roku ukazał się w Polsce.
W lipcu 1998 roku ukazała się "Harry Potter i Komnata Tajemnic", a w grudniu 1999 roku "Harry Potter i więzień Azkabanu". Obie książki wygrały nagrodę Nestle Smarties Book Prize, co czyni je jedyną serią, która trzy razy z rzędu zdobyła to wyróżnienie. Nominowana była również czwarta część, jednak Rowling wycofała ją, aby dać szansę innym książkom. Zainteresowanie cały czas wzrastało, tysiące dzieci pragnęły zdobyć autograf Rowling na autorskich spotkaniach. Na Wyspach Brytyjskich, w Stanach Zjednoczonych i stopniowo na kontynencie rozpoczynała się Potteromania.
"Harry Potter i Czara Ognia" została wydana jednocześnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych 8 lipca 2000 roku. W obu tych krajach, książka pobiła wszelkie rekordy popularności. W pierwszym dniu sprzedaży w Wielkiej Brytanii rozeszło się 372 775 książek, czyli tyle ile w pierwszym roku sprzedaży "Więźnia Azkabanu". W USA natomiast w ciągu 48 godzin od premiery sprzedano 3 miliony egzemplarzy.
Z biegiem lat pojawiały się kolejne części Harry'ego Pottera. Rowling doskonaliła przez cały czas swój warsztat pisarski. Po trzecim tomie, książki stały się dłuższe oraz stopniowo coraz bardziej dorosłe – podobnie jak coraz bardziej dorosły był Harry. Joanne doskonale przeszła z opisywania świata oczami dziecka, do jego wyglądu z perspektywy nastolatka, czy na końcu osoby prawie dorosłej. Z Harrym Potterem dorastały miliony dzieci na całym świecie, na książkowe i filmowe premiery ustawiały się całe tłumy chętnych.
Między czwartą a piątą książką była bardzo duża różnica trzech lat. Luka ta doprowadziła do spekulacji, czy aby Rowling nie wpadła w kryzys twórczy. Tworzenie książki zajęło jednak tak dużo czasu przez nagromadzenie w niej mnóstwa nowych wątków: Zakonu Feniksa, pierwszej miłości Harry'ego, początku drugiej wojny itd., co razem daje aż ponad 900 stronicową powieść – "Harry Potter i Zakon Feniksa" wydaną 21 czerwca 2003 roku.
Kolejna, szósta książka – "Harry Potter i Książę Półkrwi" wydana została w dniu 16 lipca 2005 roku. Tak samo jak poprzedniczki cieszyła się ogromną popularnością – w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedano dziewięć milionów egzemplarzy. Szósta część została uhonorowana Książką Roku przez British Book Awards.
Premierze siódmej części – "Harry Potter i Insygnia Śmierci", towarzyszyły wielkie emocje. Media podawały, że autorka skończyła pracę nad książką 11 stycznia 2006 roku, premiera odbyła się 21 lipca. Siódma część podniosła jeszcze bardziej rekord serii – w ciągu doby sprzedano 11 milionów egzemplarzy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Podsumowując, seria Harry Potter jest obecnie jedną z najpopularniejszych książek na świecie. Ostatnie cztery tomy zajmują cztery pierwsze miejsca w rankingu szybkości sprzedawania książek po premierze. Wartość Harry'ego Pottera materialna szacowana jest na 15 miliardów dolarów amerykańskich, jednak wartość duchowa – jest znacznie wyższa. Dzieci i młodzież z całego świata dorastała z Harrym czekając na kolejne tomy i zagłębiając się w książkach na temat cudownego, czarodziejskiego świata. Seria ta dzisiaj jest dla wielu osób bardzo sentymentalna, lecz nadal bardzo poczytna mimo upływającego czasu.